KAMENY PODLE ZNAMENÍ

Kameny podle znamení zvěrokruhu:

beran znameníBERAN (21.3 – 20.4) – Oheň
ametyst, diamant, granát, hematit, červený jaspis, karneol, rubín

byk znameniBÝK (21.4 – 21.5) – Země
achát, aventurín, citrín, chryzokol, korál, malachit, růženín, safír, smaragd

blizenci znameniBLÍŽENCI (22.5 – 21.6) -Vzduch
achát, akvamarín, citrín, chalcedon, jantar, karneol, křišťál, růženín, tygří oko, topaz zlatý , tyrkys

rak znameníRAK (22.6 – 22.7) -Voda
aventurín, howlit bílý, chalcedon, jadeit, karneol, korál, měsíční kámen, opál, smaragd, perly, zelený jaspis

znamení levLEV (23.7 – 22.8) -Oheň
citrín, diamant, granát, jantar, křišťál, pyrit, rubín, onyx, topaz, tygří oko

znamení pannaPANNA (23.8 – 22.9)- Země
achát šedý, ametyst, citrín, jantar, jaspis, karneol, lapis lazuli, safír modrý, sodalit, tygří oko

znamení váhyVÁHY (23.9- 23.10) -Vzduch
akvamarín, howlit modrý, chryzokol, jadeit, jaspis, kunzit, perly, růženín, růžový korál, růžový turmalín, safír

štír znameniŠŤÍR (24.10 – 22.11) -Voda
achát, ametyst, býčí oko, granát, hematit, heliotrop, jaspis, malachit, obsidián, opál černý, onyx, rubín, turmalín červený a černý

znameni strelecSTŘELEC (23.11 – 22.12) – Oheň
ametyst, aventurín zelený, chalcedon, chryzokol, křemen, lapis lazuli, obsidián, opál, safír, sodalit, topaz, tyrkys

znameni kozorohKOZOROH (22.12 – 20.1) -Země
achát, ametyst, diamant, chalcedon, jaspis, křišťál, měsíční kámen, obsidián, onyx, perla černá, turmalín černý, záhněda

znameni vodnarVODNÁŘ (21.1 – 20.2) – Vzduch
akvamarín, fluorit, howlit modrý, chryzokol, opál, sodalit, sokolí oko, safír, topaz modrý, tyrkys

znameni rybyRYBY (21.2 – 20.3) -Voda
ametyst, akvamarín, fluorit, jadeit, korál, křemen , kunzit, měsíční kámen, opál, perla bílá, safír, tyrkys

 

Kameny podle znamení:

Léčivé kameny dle znamení

Kameny podle znamení

Moc drahých kamenů spojená s planetami a hvězdami souvisela vždy s vírou v souvislosti a vztahy všech nebeských i pozemských těles. Sledování hvězdného nebe a jeho vlivu na chod věcí pozemských patří k zájmu člověka po tisíciletí. Kultury všech kontinentů popsaly vlastními jmény „nebeské jevy“ a své kosmologické představy začlenily pevně do obrazu fungování světa. Praktické důvody je vedly ke sledování nebeských zákonitostí a snahám věštit z postavení hvězd a podrobit si jejich sílu ve svůj prospěch.

Propojení drahých kamenů se zvěrokruhem má původ v řecké helenistické astrologii, jejíž horoskopy jsou doloženy od  4. století př.n.l.  Řekové obohatili vlastní představy o astrologické a esoterické tradice starověké Mezopotámie, Egypta, Indie i Židů. Veškeré vědění Řeků o starověké astrologii shrnul ve   2.století  Ptolemaios, astrolog, matematik a hlavní knihovník v Alexandrii, centru antické helenistické vzdělanosti.  Jeho dílo Tetrabiblos je zdrojem celé moderní astrologie.
Řecký zvěrokruh je sled souhvězdí, na jejichž pozadí prochází svou dráhou (ekliptika) Slunce a také měsíc a další planety. Už Babylóňané rozdělili cyklus ekliptiky do dvanácti znamení a přijali jej jako svůj kalendář. Řekové jejich systém přejali, několik znamení nahradili vlastními symboly a  vytvořili schéma klasického, dodnes používaného zvěrokruhu. Tak jako jiné kultury, věřili Řekové ve vliv hvězd na člověka. Zvěrokruh pro ně symbolizoval vztah vesmíru (makrokosmu) a člověka (mikrokosmu), který vyjádřili v obraze tzv. kosmického muže. Každému hvězdnému znamení přiřadili část lidského těla (řec. malothesia), na kterou má znamení vyzařovat svůj astrální vliv. Přikládali velký význam datu narození a věřili, že je z něj možno vyčíst osobní dispozice i životní osud člověka.

Za pozemské objekty, které jsou svou podstatou nejblíže hvězdám, byly považovány kameny. Každé znamení, planeta a hvězda má mít na zemi kámen nebo kov shodných vlastností ( kameny podle znamení zvěrokruhu) . Proto byly kameny považovány ve všech starobylých kulturách za přímá média astrálních sil. Řekové používali drahé kameny k vyjádření osobního horoskopu. Konstelaci hvězd v době narození odpovídaly konkrétní drahé kameny a skrze jejich působení byl účinek hvězd na člověka bezprostřední. Kameny pozitivně ovlivňovaly vlastnosti, s kterými člověk přišel na svět a které je z postavení hvězd možno vyčíst.
Síla hvězdného vlivu mohla být dále zvyšována různými magickými praktikami rytí symbolů, které se odehrávaly za působení příslušného znamení. Takzvané magické gemy ( ryté kameny) slibovaly více než kameny podle narození.  Nesly na sobě magické symboly a formule, které měly přispět ke splnění konkrétního přání. V Řecku byly vlastnosti a účinky hvězdných znamení symbolizovány božstvy a mýtickými hrdiny. Hlavní starověká produkce magických gem byla ovšem v helenistickém Egyptě, kde vznikaly talismany se symboly různých starověkých kultur a náboženství. Levnější talismany se vyráběly z obyčejných materiálů, typickým pozůstatkem do dnešních dob je sádrový skarabeus imitující tyrkys.

Víra v esoterické nauky a astrální magii byla v antice rozšířena a přijímána. Důvodem k pozdějšímu potlačení těchto nauk bylo odmítnutí pohanských praktik křesťanstvím. Církev sice zakázala věštění pomocí hvězd, ale přijala systém antické astrologie, a symboliku zvěrokruhu včetně drahých kamenů vyložila křesťanským způsobem.
Symbolika dvanácti drahých kamenů, označovaných křesťany jako základní kameny Nového Jeruzaléma (Nový zákon, Zjevení Janovo) byla ve středověku velmi oblíbena. Podobně jako patřily dříve kameny pohanským božstvům, byly nyní spojeny s dvanácti apoštoly. Každý z nich stál nad jedním měsícem roku (podle juliánského kalendáře počínaje březnem) a byl symbolizován jedním znamením zvěrokruhu. Kromě antické astrologie, tím křesťané navázali také na židovskou tradici dvanácti kamenů z roucha nejvyššího kněze Arona (Starý zákon, Exodus, 28). Snad ještě oblíbenější byla symbolika kamenů a zvěrokruhu ve spojení s postavou Ježíše Krista (Skopec jako Beránek boží; Váhy – Kristova spravedlnost, atd.) Je důležité upozornit, že pro kameny podle znamení v horoskopech i v křesťanské symbolice, byla většinou podstatná barva na úkor druhu a běžně docházelo k jejich záměnám.

Dnešní móda nosit kámen podle data narození se uvádí od dob renesance, která se živě věnovala studiu astrologie i alchymie. Dodneška se zachovalo několik historických seznamů drahých kamenů podle data narození (příklady viz. tabulka). V moderní době byly drahokamy v těchto seznamech často nahrazeny kameny levnějšími a široce dostupnými, ať už na základě barevných podobností nebo jiných vodítek. Dnes se obvykle setkáme s kombinací různých tradičních seznamů s dalšími hvězdnými, planetárními, talismanovými nebo ayurvédskými kameny. S rostoucí komercionalizací se ale některé seznamy kamenů podle narození zcela nepřirozeně odchylují od tradic a například v USA jsou bez ohledu na svůj původ v astrologické nauce určovány asociací šperkařů.

Historické seznamy kamenů podle měsíce narození

Židé Římané Arabové Polsko Rusko Itálie 15. – 20. století
I granát granát granát granát granát hyacint granát hyacint granát
II ametyst ametyst ametyst ametyst ametyst ametyst ametyst, hyacint, perla
III jaspis heliotrop heliotrop heliotrop jaspis jaspis jaspis heliotrop
IV safír safír safír diamant safír safír safír diamant
V chalcedon karneol achát achát smaragd smaragd smaragd achát achát smaragd
VI smaragd smaragd chalcedon achát perla chalcedon achát chalcedon achát smaragd kočičí oko achát tyrkys
VII onyx onyx karneol rubín rubín sardonyx onyx onyx, tyrkys
VIII karneol karneol sardonyx sardonyx alexandrit karneol sardonyx karneol měsíč.kámen topaz
IX chrysolit sardonyx chrysolit sardonyx chrysolit chrysolit chrysolit
X akvamarín akvamarín akvamarín akvamarín beryl beryl beryl opál
XI topas topas topas topas topas topas topas, perla
XII rubín rubín rubín tyrkys tyrkys chrysopras rubín rubín heliotrop
Židé Římané Arabové Polsko Rusko Itálie 15. – 20. století

Kameny podle měsíčních znamení

(tab. G.F.Kunz, The Curious Lore Of Precious Stones,1913, s.315)

Galerie kamenů dle znamení:

býk znamení zvěrokruhu kamenBeran skopec kamen podle znameniblíženci znamení zvěrokruhu kamen

rak znameni zverokruhu kamenpanna znamení zverokruhu kamenlev znamení zvěrokruhu kamen

váhy znamení zvěrokruhu kamenstřelec znamení zvěrokruhu kamenštír znamení zvěrokruhu kamen

kozoroh znamení zvěrokruhu kamenryby znamení zvěrokruhu kamenvodnář znamení zvěrokruhu kamen

Comments are closed.