ČAROIT

čaroitFyzikální vlastnosti:
Chemické složení: (K,Na) 6-7(Ca,Na) 18[(Si 6O 17) (Si 12O 30)(Si 18O 45)](OH,F) 2· n H 2O
Tvrdost: 5- 6
Hustota: 2.54 – 2.58
Index světelného lomu:
Krystalová soustava: jednoklonná
Forma výskytu: vláknitý, v masách
Barva: světle až temně fialová
Lesk: skelný, perleťový
Průhlednost: průsvitný, neprůhledný
Štěpnost: dobrá ve třech směrech
Lom: conchoidal
Vryp: bílý

Čaroit

Synonyma a označení:

Čaroit, jeho jméno je odvozeno od lokality v blízkosti řeky Chara.
Anglicky: Charoite

Co to je:

Čaroit patří do skupiny křemičitanů, podle molekulárních vazeb se řadí mezi inosilikáty se třemi periodicky se opakujícími jednoduchými a dvojitými řetězci.

Jak vzniká:

Křemičitany, neboli silikáty jsou nejhojnějšími nerosty a nejdůležitějšími součástmi zemské kůry a také pevných vesmírných těles (nálezy v meteoritech). Základní stavební jednotkou křemičitanů je skupina [SiO4]. Tyto základní jednotky se mohou spojovat do nejrůznějších větších útvarů. Čtyřstěny [SiO4] inosilikátů se váží do nekonečně dlouhých, jednoduchých nebo dvojitých řetězců. Inosilikáty mají několik štěpných rovin, které probíhají souběžně s řetězci, krystaly mají stébelnatý nebo vláknitý vzhled.

Naleziště:

Čaroit se nachází v pohoří Murunski Masif, u soutoku řeky Tokko a Čara, v Jakutsku, Rusko ( např. do google maps zadejte ” reka Chara, Rusko ” dále Kedrovyy, přepněte na satelitní zobrazení…).
Tato oblast je jediný známý zdroj kde se čaroit nachází. Původní zdroje kvalitního čaroitu rychle mizí. Produkce současné těžby již nedosahuje předchozí kvality, materiál je spíše hnědý s občasnými fialovými vlákny čaroitu. Z čaroitu se rychle stává raritní minerál, jehož cena bude časem stoupat.

Historie:

Čaroit byl objeven ve čtyřicátých letech 20. století. Popsán byl v roce 1978 a tehdy je také uveden ve známost široké veřejnosti. Poptávka po něm rychle stoupá, je oblíbeným materiálem pro výrobu šperků, sošek a dekoračních předmětů. Velmi si jej oblíbili Rusové i Japonci.
Také v léčitelských kruzích se těší čaroit značné oblibě.

Galerie:

čaroit náhrdelníkčaroit přívěsekČAROIT

 

This entry was posted in Drahé kameny and tagged , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.